środa, 2 marca 2016

Jestem budowlą

Pixabay


W pewnym sensie przypominamy budynki. Nasz kręgosłup moralny jest zbudowany na fundamentach. Każda nasza wartość jest ścianą budynku.

Wyobraź sobie teraz że masz następujące wartości: Bóg, Rodzina, Praca, Zainteresowania/Hobby, Zdrowie/Uroda. Załóżmy że jest ich pięć. Więc wiadomo że Ty jako budynek będziesz mieć pięć ścian. Taki trochę inny niż typowy kwadrat czy prostokąt.

Kolejna rzecz to w zależności od tego co będzie wchodziło w skład danej ściany będzie nadawało jej wygląd. Jeżeli ściana Hobby będzie miała motoryzacje, książki, seksualność, wędkarstwo itd. to to będzie na niej widoczne. Dodatkowo, wartość najważniejsza będzie zawsze na froncie budynku, od wejścia. Cecha którą można Ci przylepić :-)

Więc Twoja osobowość która ma zawsze bezpośredni związek z tym co masz w życiu będzie miała kształt tego co masz wewnątrz siebie. Jeżeli lubisz sport, to duże prawdopodobieństwo że będziesz się nim zajmował w realu, od oglądania meczy w TV po prace zawodową.

Jeżeli lubisz motoryzację to podobnie, jeżeli zdrowie to również. Jednak nie jest tak że tylko nasze silne strony nadają kształt naszemu życiu. Tam gdzie mam deficyty, braki wiedzy itd. również odbija się to na co dzień. Taki brak podstaw wiedzy ekonomicznej do tego lekkość w wydawaniu pieniędzy przez lata sprawiał że żyłem niemal w ubóstwie!

I tu właśnie jestem przy sednie tematu, jak myślisz, zastanów się teraz proszę, co jest najważniejszym elementem budynku? Co nadaje kształt całej budowli? Wyjrzyj teraz przez okno, skup się na pierwszym lepszym budynku, jeżeli nie możesz to zrób to w wyobraźni. Może to być dworzec, dom, sklep. Cokolwiek.

Więc jak? Co nadaje kształt budowli? Dach? Nieźle, jest duży i przyciąga wzrok ale to nie dach.
Elewacja? Nadaje charakter domu, ale nie ona decyduje o jego kształcie.
Szczegóły, takie jak okna, drzwi, elementy dekoracyjne? To też jest istotne ale nie o to chodzi.

Więc co? FUNDAMENT!!! To właśnie to czego nie widać nadaje kształt budynku, to na fundamencie opiera się cała budowla, to fundament wymusza kształt i rozwiązania konstrukcyjne budowli.

Nawet nie spodziewasz się jak bardzo fundament budynku jest podobny do Twojego fundamentu emocjonalnego.
W budynku należy przygotować podłoże, fundament postawiony na skale zniesie więcej niż ten który leży na gałęziach, zgliszczach czy bagnie.
W nas jest tak samo, najlepiej kiedy rozpoczynamy nowe doświadczenie życiowe na stabilnym gruncie.

Fundament jest robiony najpierw po czym jest zasypany ziemią.
My również budujemy wartość na silnych pozytywnych bądź negatywnych przeżyciach ale zawsze na tych pierwszych. A zostają one zasypane innymi wspomnieniami. Do fundamentu nie wraca się każdego dnia, bywa że nigdy nie chcesz do niego wrócić. Jednak to nie zmienia faktu że fundament i tak nadaje kształt całej budowli.

Więc co z tym zrobić. Co jeżeli ktoś miał kiepskie podłoże, na przykład rozbitą rodzinę?
Powiem tak, na pewne rzeczy nie masz wpływu. Rodziny sobie nie wybrałeś, jednak to nie zwalnia Cię z poprawek które możesz wnieść do swojej budowli. Jeżeli w dorosłym już życiu Twoja ściana "Rodzina" jest krzywa i czujesz że zaraz się zawali, powinieneś poprosić kogoś doświadczonego by pomógł Ci ją rozebrać cegła po cegle do samego fundamentu, tam przygotować podłoże i zbudować na nowo.

Oczywiście nie musisz nic robić, jednak pamiętaj że kształt Twojej budowli jest podłożem pod budynki następnych pokoleń w tym być może Twoich dzieci. Tylko ty możesz przerwać powtarzane niekiedy przez dziesiątki lat błędy konstrukcyjne. Alkoholizm lub ubóstwo w rodzinie jest częstym błędem pokoleniowym.

Ale żeby było ciekawiej czasami na własne życzenie stawiamy koszlawe chałupy.
Weź taką pracę, jeżeli wychowałeś się na MTV lub innym kanale muzycznym a Twoim autorytetem jest głupkowaty redaktor który chwali się że o 9:15 rano, zaczyna się śpieszyć do pracy na 9:00 to sorry, ale Twoja kariera zawodowa dupy nie urwie... I piszę to z własnego doświadczenia.

Kolejna rzecz to ta o której każdy myśli a prawie nikt nie mówi. Seks, jeżeli zbudowałeś swój fundament na masturbacji przed kompem i zapomniałeś że w tych filmach się gra! Jeżeli zmieniałeś partnerów jak rękawiczki, to pomyśl. Czy będziesz mieć wspaniały seks z żoną lub mężem? Czy utworzysz stabilną i silną rodzinę? Oczywiście że nie tylko to decyduje o tym, jednak fundament zbudowany z porno, przesiąknie do Twojej całej seksualności. Będziesz podświadomie chciał odtworzyć swoje pierwsze doświadczenia, bo do nich wracamy zawsze. I właśnie dlatego najlepiej jest kochać się dopiero ze swoją żoną i z nią jedyną.

Ale tera to pojechał !!! 

Wiem jak to brzmi dzisiaj ale to nie są jakieś banialuki, to zwykłe prawo przyczyny i skutku. Rzucisz kamień do wody to zrobi się plusk! Tak jest wszechświat zbudowany. Z resztą wystarczy zaobserwować co się dzieje na zachodzie. Jednostka rodziny została wypchnięta, bez rodziny nie ma społeczeństwa! Bez społeczeństwa nie ma poczucia bezpieczeństwa. Jako ludzie jesteśmy stadni i społeczni więc tak czy siak będziemy tworzyli społeczności. Silna społeczność ma fundament w silnej rodzinie. Jeżeli mimo to uważasz że rodzina to przeżytek to powiedz proszę, że niby skąd Ty się wziąłeś? Wierzysz w to że bocian Cię upuścił na pole i wyhodowałeś się z kapustą? Jeżeli tak to gratuluje kapuściany łbie ;-)

Czy jest już za późno? Nigdy nie jest za późno, sam zbudowałem swój budynek jak domek z kart postawiony na krawędzi stołu... Można wszystko rozebrać i zacząć od nowa. Jednak jeżeli masz jeszcze wpływ na swoje fundamenty, jeżeli możesz jeszcze dowolnie decydować o kształcie budynku to przemyśl to nim wylejesz beton byle gdzie.

Bo tak se pomyśl czy wyburzanie, wyrywanie fundamentów i budowa od zera, jest szybka, lekka i przyjemna? Nie, nie jest! Jest możliwa ale to długotrwała i ciężka robota.

Miłego, Sylwek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz