piątek, 8 września 2017

Skróty myślowe

Pixabay

Skrót myślowy to twór niestety towarzyszący nam na każdym kroku. Jest bardzo szkodliwy ale dlatego że wygodny w noszeniu, bardzo często stosowany. Czym on właściwie jest? Zapraszam :-)

Jak nazwa wskazuje jest to skrót czyli szybsza droga, szybsza wersja, bądź wygodniejsza droga i wersja. Tak najprościej. 
Myślowy znaczy że głównie powstaje on w naszej głowie.
Cienki jestem w takim tłumaczeniu więc posłużę się przykładami. 

Czy można bawić się bez alkoholu?
Wieloletni abstynenci powiedzą że tak! Sam się pod tym podpisuję mimo że kiedyś naprawdę sobie nie wyobrażałem zabawy bez %

Jednak ludzie którzy piją, nawet Ci nie uzależnieni (tak, są ludzie spożywający alkohol którzy nie są uzależnieni ;-) ) zapewne powiedzą że słabo to widzą?
Dlaczego? Mamy w naszej słowiańskiej kulturze wpisane zakrapiane spotkania i niestety większość z nas, nawet osób nie uzależnionych nie pyta czy można inaczej, jest spotkanie, jest alkohol i już. 

To jest skrót myślowy, automatyczne myślenie, mówienie i wreszcie działanie.

Jak często się to zdarza w powtarzaniu innych bredni. Stoję w kolejce w sklepie, sięgam wzrokiem tam gdzie pstrokato i kolorowo (odruch bez warunkowy) 
Czytam nagłówek jakiejś gazety kolorowej za 2 zł (to już trochę mówi o jakości treści, skoro jest kolorowo na niezłym papierze to oszczędza się na jakości treści żeby było za 2zł)
Czytam ten nagłówek i co? I w pracy powtarzam że ta gwiazda czy ten polityk zrobił takie i takie coś. Lub ta czy ta partia zrobiła takie czy takie coś. Słyszy to kilka osób i podają dalej. 

Na szczęście nie robię już tego ale na pewno się spotkaliście z tym że wyrabiamy swój światopogląd na podstawie nagłówków z brukowców lub dolnego paska w wiadomościach. 
Pomijam już całkowicie że często choć nie zawsze są tam bzdury! Bywa że wiadomość jest prawdziwa ale wyrwana z kontekstu a czasami przestawienie przecinka zmienia całe zdanie.

Po prostu zanim coś powtórzymy warto sprawdzić w innych źródłach daną informację. 

Skrótów myślowych używamy w opiniach, chcesz coś kupić? Cokolwiek? 
Samochód, dom, komputer czy gacie. Masz dwie alternatywy usłyszysz trzy możliwości...
Najlepsze jest to że Ci skrajni, będący za jakąś rzeczą czy sprawą, najczęściej opierają się na takich skrótach. 

Temat gorący ostatnio, Unia Europejska.
Jak każdy tego typu twór ma plusy i minusy. To oczywiste.
Jednak gdyby postawić zwolenników i przeciwników tego ustroju w jednym pomieszczeniu to możliwe i to całkiem że by się pozabijali! To są skróty myślowe. Żaby temat zbadać można by zrobić to co proponował W. Cejrowski, dać taką pracę magisterką młodym studentom, zebrać kilka tysięcy takich prac ludzi bądź co bądź z wiedzą i wyciągnąć wnioski, czy to dobrze czy to źle. Chociaż wnioski, nic więcej. Ale po co jak lepiej się błotem obrzucać... A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ... ;-) 

W miejsce A i B wstaw co zechcesz, partię, auto, jedzenie, ciuchy, postawę itd.

"Jestem za "A" bo "B" jest do bani!"
-Dlaczego? 
"No bo, yyyy, no bo tak!"
-No ale wyjaśnij proszę?
"A spieprzaj dziadu! Nie mam czasu"

Intelektualne dno, niestety tak to często wygląda wśród najbardziej skrajnych postawach.
Ktoś kto ma wiedzę chętnie wejdzie w dyskusje, ktoś kto jej nie ma boi się że nie ma racji, lęk zawsze budzi agresję!

Skróty myślowe są również niebezpieczne dla każdego z nas. Nie jest tak że można ranić nimi tylko innych bardzo często nie świadomie!

Wszystkie wewnętrzne przekonania które nas blokują od wielkich i małych spraw! 
Ktoś Ci powtarzał że jesteś tłuk i nieuk i mimo wielkich zdolności nie osiągniesz 10% tego na co Cię stać. Dlaczego? Bo opierasz "prawdę" o sobie na podstawie tego co ktoś Ci kiedyś powiedział? Nie zastanowisz się dlaczego tak uważasz i nie pomyślisz chociaż:
"A może to nie prawda, może mogę być inny?"

Z uporem osła powtarzam sobie. Każdego wieczoru, absolutnie każdego! Poświęcić te 5-10 minut na refleksję z dnia. Dlaczego i po co tak zrobiłem, jak będzie trzeba to pogmerać dłużej wszystko po to by świadomie trzymać stery własnego życia, by być świadomym i żyjącym w prawdzie człowiekiem.

Pamiętaj że kłamstwo zawsze wybiera dwa kierunki, są nimi zajebisty i chujowy.

Ja jestem zajebisty, ty jesteś chujowy!
Ty jesteś zajebisty, ja chujowy!
To jest chujowe a to zajebiste!

Przepraszam za ten przykład ale łatwiej będzie zapamiętać ;-) 

Miłego, pełnego świadomych myśli, słów i uczynków dnia kochani, miłego dnia :-)

SB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz