czwartek, 22 października 2015

Film z przesłaniem - 28 dni, Bill W., Wszyscy jesteśmy Chrystusami,
Tak sobie myślę że chyba nie było jak do tej pory żadnych filmów związanych bezpośrednio z uzależnieniem. Cóż, WSTYD!!! ;-) Już się poprawiam i dzisiaj daje trzy propozycje, za jakiś czas kolejne :-)

28 dni (2000)Lubiąca imprezy Gwen (Sandra Bullock) trafia na odwyk po tym, jak prawie zrujnowała wesele siostry. Poznaje tam ludzi i terapeutów. Przed wszystkim poznaje siebie i trzeźwe życie. Ogólnie, wart obejrzenia, stosunkowo luźny ale nie lukierkowy. Polecam.

Nazywam się Bill W. (1989) - Bill Wilson rujnuje sobie życie z powodu pijaństwa. Wykorzystuje swe doświadczenia, aby stworzyć organizację Anonimowych Alkoholików i pomóc innym wyzwolić się z nałogu. Oczywiście zanim tak się dzieje, poznajemy historię upadku Billa. Jego mozolne próby wyjścia z nałogu oraz "przypadkowe" spotkanie z dr.Bobem gdzie równie "przypadkowo" odkrywają fenomen rozmowy dwóch alkoholików próbujących wyjść z nałogu.

Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006) - Głównym motywem filmu są bolesne wspomnienia Sylwka (ale nie mnie, innego Sylwka ;-) - Syna o piciu jego Ojca - Adama. Na przemian do tego - zaczyna się w Adamie odwijać taśma własnych wspomnień, tworzących - wraz z opowiadaniem Syna - listę największych strat i ran, zadanych przez picie - sobie i bliskim. Ze wspomnień Adama wynika jeszcze coś: czarna sztafeta pokoleń. Ojciec Adama też pił i Adam poprzysiągł sobie, że nie przysporzy nigdy takiego strachu i wstydu swojemu synowi. A jednak... Zresztą Ojciec Adama też to sobie w dzieciństwie przysięgał... Więc, czy można przerwać tą czarną sztafetę? [opis dystrybutora] Od siebie dodam że film jest wypełniony symboliką zrozumiałą głównie jeżeli nie tylko dla ludzi uzależnionych lub związanych z uzależnionymi. Polecam, ale w dobre dni bo samo kino lekkie nie jest... 

Miłego seansu :-) SB (Aquarius)

4 komentarze:

 1. do tej listy dopisał bym jeszcze "Pod Mocnym Aniołem". Film też warty obejrzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się ale to nie film dla osób które dopiero co zamierzają przestać pić. Jest tam ukazana paskudna destrukcja którą pijany jeszcze umysł wykorzysta by się wybielić. "Ze mną nie jest jeszcze tak źle" pozdrawiam

   Usuń
 2. Żywot Michała, Szczur w koronie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie oglądałem ale słyszałem że dobre, dzięki

   Usuń